Poradnik dla początkujących

Poradnik dla początkujących jest przeznaczony dla osób, które po raz pierwszy zamierzają projektować w FuturaKreatorze i nie zetknęli się wcześniej z żadnym tego typu programem. W poradniku są zawarte wskazówki jak projektować, aby uniknąć najczęstszych błędów i co najważniejsze - aby końcowy efekt w postaci gotowej Fotoksiążki był powodem do zadowolenia i satysfakcji.

Przed rozpoczęciem pracy z FuturaKreatorem zalecamy również zapoznanie się z informacjami zawartymi w Pomocy programu.

Co to są spady?

Strony albumu nie trafiają do nas jako gotowe arkusze o wymiarach takich jak album. Są one drukowane na maszynie drukującej w formacie A3. Na jednym arkuszu, w zależności od rodzaju albumu, mieści się od jednej do kilku stron albumu. Na wstępie arkusze są cięte wzdłuż linii podziału stron. Temu, aby zrobić to bezpiecznie, służą właśnie "spady", czyli zapasowa przestrzeń dookoła każdej strony przeznaczona do obcięcia. Bez niej nie dałoby się prawidłowo przyciąć arkuszy z powodu ograniczonej dokładności gilotyny drukarskiej. Nie należy więc umieszczać żadnych ważnych elementów w tym obszarze oraz przy granicy spadów, gdyż są one wtedy narażone na ucięcie. Zalecamy zachowanie ok 1 cm odstępu od krawędzi spadów.

Czy umieszczać coś w obszarze spadów czy nie?

Są dwie możliwości:

  • Wszystkie elementy umieszczamy w zalecanej odległości od granicy spadów. Wtedy mamy pewność, że będą one widoczne w całości.
  • Umieszczamy zdjęcie tak, że sięga ono poza granicę spadów, aż do brzegu arkusza. Wtedy zdjęcie (po obcięciu spadów) będzie kończyć się równo z krawędzią kartki albumu. Zaletą tej metody jest lepsze wykorzystanie powierzchni użytkowej albumu. Trzeba jednak świadomie dobierać zdjęcia tak, aby nie miały one ważnych elementów przy samej krawędzi stron albumu.

Projektowanie w obrębie grzbietu

Pojedyncze strony Fotoksiążki są klejone i dodatkowo szyte, dlatego wewnętrzna krawędź kartek chowa się częściowo w grzbiecie Fotoksiążki. Ponieważ strony posiadają pewną sztywność, album nie otwiera się dokładnie do granicy szycia, a nieco mniej (zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania). Z tych powodów należy wystrzegać się umieszczania ważnych elementów przy wewnętrznych krawędziach stron, gdyż istnieje groźba, że schowają się one w grzbiecie i nie będą widoczne. Wskazany odstęp to ok. 1 cm. Z takich samych powodów należy również unikać stosowania tekstów, które przechodzą z lewej strony albumu na prawą.

Dodatkową ważną sprawą jest grzbiet okładki, który w projekcie stanowi pionowy pas w centrum. Grzbiet Fotoksiążki ma zazwyczaj szerokość 8 mm (w grubych albumach również 10 i 12 mm). Część znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie grzbietu, mająca szerokość 8 mm z jednej i z drugiej strony - staje się ruchomym elementem okładki. To ona się ugina podczas otwierania albumu. Oczywiste jest, że nie należy na niej umieszczać żadnych napisów. Również ramki umieszczone w tym obszarze nie wyglądają zbyt dobrze.

Jakość zdjęć

Bardzo ważne jest sprawdzanie (już w trakcie projektowania) jakości zdjęć sygnalizowanej przez FuturaKreator. Służy do tego kolorowy kwadracik na dolnej belce programu. Jego kolor odwzorowuje przewidywaną jakość wydruku. Jeżeli kwadracik miga na czerwono - oznacza to, że jakość zdjęcia jest bardzo niska. (Objaśnienia do poszczególnych kolorów znajdziecie Państwo w pomocy programu)

Częstym błędem przy projektowaniu albumów jest rozciąganie kontenera na zdjęcie już po umieszczeniu w nim zdjęcia. Program optymalizuje grafikę w momencie wrzucania jej do kontenera, więc rozciąganie ramki ze zdjęciem powoduje pogarszanie jakości druku. Aby tego uniknąć, należy najpierw rozciągnąć ramkę do pożądanych rozmiarów, a następnie wrzucić w nią zdjęcie. Jeśli było inaczej, należy wczytać zdjęcie oryginalne (opcja "wczytaj oryginał" dostępna w menu edycji zdjęć - otwieranym podwójnym kliknięciem na kontener ze zdjęciem).

Korekta zdjęć

FuturaKreator umożliwia dokonywanie pewnych operacji na zdjęciach, polegających na korekcie kontrastu, jasności, gammy, nasycenia. Za pomocą tych funkcji można znacznie polepszyć jakość wydruków. Należy jednak używać ich z wyczuciem i rozwagą, bo równie łatwo jest pogorszyć efekt. Prosimy nie stosować radykalnych zmian jasności, kontrastu itd. - może się bowiem okazać, że zmienić należy najpierw ustawienia monitora użytkownika, aby potem móc dokładnie ocenić jakość zdjęć (patrz punkt poniżej: Odwzorowanie barw).

Częstym błędem jest zbyt duże powiększenie kontrastu, które powoduje powstanie białych plam w jaśniejszych miejscach zdjęcia (dotyczy to zwłaszcza twarzy).

Odwzorowanie barw

Odwzorowanie barw każdego monitora czy drukarki jest inne, dlatego kolory na wydrukach mogą się znacznie różnić od tego, co widzimy na swoim monitorze. Aby jak najwierniej oddać kolory zdjęć, należy mieć odpowiednio skalibrowany monitor oraz maszynę drukującą.

Proszę zwrócić szczególną uwagę na monitory LCD, które często przesycają barwy, a ich odcień zmienia się przy zmianie kąta patrzenia na ekran.

Kontakt

Centrum Druku Foto Futura
Białystok, ul.Legionowa 28 lok. 8/1,
tel. 085/748-52-35,
skype: fotofutura
email: centrumdruku@futura.pl

Dane do przelewu

Foto Futura
15-281 Białystok,
ul.Legionowa 28 lok. 8/1,
Multibank:
25 1140 2017 0000 4502 0696 4847

Wysyłka

Koszty przesyłki wynoszą 19 PLN
(kurier DPD).